Mi az a gyakorlat, amit mindenki utált, már kisiskolás korában? Amivel a modern kor funkcionális edzői riogatják a gyanútlan vendégeket? Sokszor, csak meglátjuk, meghalljuk, hogy BURPEE, pisszegünk egyet és azt gondoljuk magunkban, “Azt a @&°×$, utálom ezt a gyakorlatot!”, “Ki volt az az elvetemült tökfilkó, aki ezt kitalálta?” Most lerántjuk a leplet a kitalálójáról, egy kis történelem óra keretében.
Nehéz pontosan tudni, ki is felel igazából a mai burpee-kért, amelyet gyakran egy edzéstervbe programozva találunk, magas ismétlés számmal. Vicces elképzelni a régi kor embereit, nagy szakállal, régi felszerelésben, mondjuk egy légióban, ahol minden egyes ismétléssel szenvednek. Azt azonban azonosíthatjuk, ki a gyakorlat feltalálója, aki az alapot leírta és kifejlesztette: Ő nem más, mint Royal Hiddleston Burpee.
Köszönjük szépen Royal H. Burpee!
Royal H. Burpee fiziológus volt New Yorkban, aki feltalálta a sokkal enyhébb változatát a nevéről elnevezett gyakorlatnak. Terveiben zsinórban 4 körben kellett elvégezni a gyakorlatot egy fitness teszt keretében, sőt, azt beszélték, hogy elég nagy intenzitással. Mára már 2 fennmaradó példányban érhető el Burpee tézise, ezek közül a legmélyebben maga Burpee unokája ásta bele magát – Sheryl Burpee Dluginski.
Dluginski elmondta, hogy apja már Jack Lalanne (aki a fitness keresztapjának hívja magát) előtt is fitness fanatikus volt. R.H. Burpee szeretett volna egy egyszerű gyakorlatot azoknak, akik fittebbé akartak válni abban az időben, főleg hétköznapi emberek. Így 1939-ben – amikor Burpee Ph.D. hallgató volt az alkalmazott fiziológia szakon, a Tanítóképző Főiskolán, a Columbia Egyetemen – találta fel a még meg nem nevezett, négyütemű mozgást, amely képes volt gyors és pontos fittségi szint mérésre. Csak később alakult a mai formájára a burpee, mint gyakorlat.
Burpee Dluginski azt mondta, hogy a nagyapja által feltalált mozgás 4 lépése a következő:
– Állásból guggolj le, két kézzel támaszkodj meg a földön,
– Ugorj fekvőtámaszba,
– Ugorj vissza guggolásba,
– Állj fel.
A fitness tesztben az öreg Burpee 5 vérnyomás mérést csinált egy delikvensen, 4 ismétlés burpee előtt és után. Ebből készített egy egyenletet, amely képes volt a fittségi szint mérésére.
Hatásosságát mutatja az is, hogy 1942-ben, a besorozott amerikai katonáknak 1 percen belül meg kellett csinálni annyit amennyit bírtak, így osztályozták őket. A 41 ismétlés már nagyon jónak számított, a 27 vagy kevesebb, már rossznak…
A fitness tesztből a tortúráig
A mai formája a burpee-nek 4 helyett 6 ütemű, illetve annyi változata létezik, hogy szinte lehetetlen felsorolni. Az alap, amelyet mindenhol használnak (Boot Camp, CrossFit, etc.) ebből a 6 lépésből áll:
-Guggolj le, kezek a földön,
– Ugorj fekvőtámaszba,
– Végezz egy karhajlítást, mellkas érintse a földet,
– Nyomd ki magad fekvőtámaszba,
– Ugorj vissza guggolásba,
– Végezz egy dinamikus felugrást, tapssal a fejed felett.
Mivel a mozgás folyamatosan vált vertikális mozgásból horizontálisba, ráadásul 6 gyakorlatot végzel gyors egymásutánban, így kijelenthetjük, hogy ez egy gyilkos feladat. A vérnyomást és a pulzust erőteljesen képes megemelni, így az olyan gyakorlatoknál, illetve WOD-oknál, ahol sokat kell csinálni, rövid idő alatt, ott a szív és érrendszer munkája elég nagy, de később a fejlődésük is intenzívebb lesz. Épp ezért van az, hogy sok sportnál, versenyeken használják előszeretettel, mint büntetés (vagy jutalmazás?), például a Spartan Race-en, ahol egy akadály elrontása 30 burpee-be fáj vagy vegyünk egy CrossFit edzést, ahol a késést rendszerint burpee követi, mint büntetés (kétszer is meggondolja az ember, hogy elkéssen).
Dluginski elmondása alapján, nagyapja félt, hogy a túl nagy ismétlésszám kedvezőtlenül hat azoknál, akik nem rendelkeznek alap fittséggel, ezért nem alkalmazta sportolókon és katonákon kívül másnál, de sokan rájöttek a gyakorlat nagyszerűségére és bevezették a fitnessbe. Mára már az említett burpee gyilkosabb, ezerféle gyakorlattal kombinálható (burpee-távolugrás, burpee-húzódzkodás, burpee-dobozra ugrás…jáj) és a vége mindig ugyanazt az érzést adja át: “Ki volt az, aki ezt kitalálta?”. Amikor majd erre gondolsz, gondolj arra is, hogy Mr. Burpee-nek nem az volt a célja, hogy te meghalj a teremben, hanem az, hogy fittebb légy!
Burpee-re fel!
forrás: shop.builder.hu