Először is, helytelen azért az a feltételezés, hogy a CrossFit-ben nincsenek nem szálkás emberek. Nyilván mindenki elkezdi valahol és nem biztos, hogy eleve sovány, szálkás. Az más kérdés, hogy ahol kontrolláltabb média megjelenés történik, ott a jobban kinéző emberek kerülnek előtérbe. De van számtalan sikertörtének nagy fogyásokról is. Tehát alapvetően vannak zsírosabb CrossFitterek, maximum nem a csúcson és inkább még a karrierjük eleje felé.
A CrossFit zsírégető hatását tekintve azt hiszem mondhatjuk, hogy ha van egy “sweet spot” az edzésformák kontinuumában, akkor a CF valahol pont úgy középre esik, hogy a legalkalmasabb a zsírégetésre. A helyesen összeállított CrossFit edzés mindegyik anyagcsere útvonalat megdolgozza, és van elég nehéz súlyos edzés is, hogy a meglévő izomtömeg megmaradjon.
A nemrégiben általunk is publikált tudományos anyagok (a régi gyakorlati tapasztalatok mellett) bizonyítják, hogy némi tévedésben voltak a kutatók az ellenállásos (“súlyzós”) edzés kalória égető hatásával kapcsolatban és ez mostanra tisztázódott. Az anaerob anyagcserét is komolyan megterhelő és tejsav termelő mozgások “extrát” tudnak, vagyis sokkal jelentősebb a kalória — és így zsírégető — hatásuk, főleg 24 órára vagy még nagyobb időintervallumra kivetítve.
A metabolikus hatást vizsgálva tudjuk, hogy az edzés keltette katekolamin csúcs (adrenalin és társai) hatással van az olyan hormonokra mint a kortizol, növekedési hormon, tesztoszteron. Egyesek kiemelik azt is, hogy az interleukin-6 (IL-6), az interleukin-15 (IL-15) és a laktát olyan “izom hormonnak” tekinthető anyagok, amelyek szintén jelentős hatással vannak a zsírégetésre és termelődésükhöz nehéz és robbanékony anaerob munka, teljes izomkifáradás, sok tejsavtermelődés szükségeltetik összetett, funkcionális gyakorlatokkal. Emlékeztet ez valamire? Igen, ez a CrossFit! Nem véletlen tehát és tudományosan megmagyarázott ebből a szempontból is a CF felsőbbrendű testátalakító hatása.
Következő szempont az, hogy a CrossFit-hez erősen szükséges a relatív erő. Vagyis hogy a saját testsúlyodat miként tudod kezelni a gyakorlatokban, például a húzódzkodásban. Nem mindegy, hogy mekkora holt terhet (zsírtömeget) mozgatsz! A CF erősen eredmény orientált és ez alapján méri a fejlődést (nem kinézet alapján) — aki előre akar haladni, annak jobb viszonylagos erő, jobb testkompozíció kell!
Ehhez szorosan kapcsolódik az is, hogy a CrossFit teljes életmód program, nem csak edzés. Tehát a táplálkozásra is odafigyel “hivatalosan”, már csak azért is, mert a CF fittség definíciójában benne van az egészség, összekötve a teljesítmény szinttel. Aki egészségesebb, annak nagyobb a teljesítmény-leadása! A CrossFit-hez elsősorban a zóna-, paleo-diéta kapcsolódik (alapvetően kevesebb szénhidrát és elégséges protein).
Az eddig felsoroltakhoz mindenképpen hozzátenném a mentális oldalt is, a dolgok pszichológiáját. Van egy olyan nézet, hogy minden egyén a hozzá legközelebb álló 5 ember átlaga. Ez vonatkozhat a testi kinézetre, a tudásra, az anyagi javakra is. Magyarán a környezeted befolyásol. Ha nem tévedek, ezt a jelenséget már “vírusnak” is nevezték, hiszen a környezetedtől “elkaphatod” a bajt, ha ők is már sújtottak vele. És te is nyilván továbbadod a baráti köröd egy másik részének. És nem véletlen, hogy egy nemrég megjelent cikkünkben az állt, hogy “az ember nem hagyja a barátait elhízni!”
A CrossFit másik nagy ismérve az eredmény orientáltság mellett az, hogy egy szoros közösség alapú irányzat. Virtuális, már nemzetközi közösség az interneten, és közvetlen fizikai közösség az edzőtermedben és lakóhelyeden. Az előbb említett környezeti befolyásoló hatás itt igen pozitív módon nyilvánul meg. A csoport többi tagjának magas teljesítménye, jó kinézete erősen pozitív hatással van!
Tudományos tény, hogy ha már csak néz valaki (de nem edzősködik feletted), az is eredmény-fokozó hatással bír!
Az látszik tehát, hogy a CrossFit egy igen összetett életstílus, amely optimálisan vegyítheti a fizikális (edzés, táplálkozás) és mentális, szociális tényezőket. Pár napja Bognár Gergő testépítő feltette azt a kérdést, hogy mivel tud többet a CrossFit egy jól megtervezett testépítő edzésnél. Számomra a kérdésfeltevés nem helyes. A kérdés az, hogy mi a különbség egy tipikus CrossFit közösségbeli edzés és egy tipikus testépítő közösségbeli edzés között (persze kivonva az egyenletből a némileg eltérő célokat)? Tehát hogy spontán, életszerű körülmények között mi alakul ki átlagban, merre haladnak a dolgok (nyilván papíron, elméletben sok területen lehet tökéletes terveket készíteni, amit pár ember esetleg be is tart, de olyan különbség ez, mint amikor egy klinikai laborba bezárt embert táplálnak valahogyan és ezt összevetjük egy szabadon élő, irányítatlan ember étkezési szokásaival — az első nem ugyanaz és sokkal kevésbé releváns!)
A testépítés egy lazább közösség ilyen edzésfilozófiai szempontból és “el lehet bújni”, ki lehet hagyni gyakorlatokat azzal az ürüggyel, hogy csak a kinézet számít (és a kinézet is lehet gyengébb az év több szakaszában, több “alibi” van rá). Nem tudsz húzódzkodni, mert nem vagy elég erős és nem jó a testkompozíciód miatt a relatív erőd? Testépítésben ott a lehúzás helyette gépen! CrossFit-ben nem hagyhatod ki a húzódzkodást, az egyre több, gyorsabb húzódzkodást. A program, a közösség nem engedi. Csak egy út van! És ez az út egy nagyjából állandóan meglévő jobb testkompozícióhoz vezet: funkcionális izomtömeg, kevesebb zsír, jobb relatív erő!
forrás: tesztoszteron.hu